• Header 01

Slovenský zväz rybolovnej techniky

ÚSPECH NEPRÍDE ZA NAMI, MUSÍME SA ZA NÍM VYDAŤ A ZÍSKAŤ HO

Rybolovná technika predstavuje súťažné odvetvie športového rybárstva, ktorého základy sa položili ešte v 19. storočí v Anglicku a USA pri testovaní komerčne vyrábaného športového rybolovného náčinia na zelenej lúke. 

zakladateliaPri tomto športe nejde o chytanie rýb, ale o vrhanie záťažou resp. muškou na cieľ a do diaľky. Súťaží sa v 9 disciplínach vrhacími a muškárskymi prútmi zhotovenými na tento účel. Pravidlá súťažných disciplín sú vymedzené medzinárodnou federáciou casting športu (International Casting Sport Federation – ICSF), ktorá združuje v súčasnosti vyše 50 krajín sveta. V zahraničí sa používa názov casting šport. Na Slovensku sa na jeho vzniku a rozvoji podieľali najmä Samuel Ivaška, František Stejskal, Vojtech Kusenda, Vojtech Gecző, Otokar Mészáros, Ladislav Chmelko.

Slovenský zväz rybolovnej techniky (ďalej len SZRT) so sídlom v Nových Zámkoch vznikol ako občianske združenie 1. decembra 1992 z iniciatívy slovenských pretekárov. Od roku 1993 SZRT nepretržite zabezpečuje podmienky a účasť štátnej športovej reprezentácie na vrcholných európskych a svetových podujatiach vrátane Svetových hier neolympijských športov. Po vzájomnej dohode so Slovenským rybárskym zväzom, Rada Žilina prešla v roku 2008 do jej kompetencie juniorská reprezentácia v rybolovnej technike. Od roku 2020 zabezpečuje SZRT juniorskú a seniorskú štátnu športovú reprezentáciu na MS a MSJ.
zakladatelia01

Za obdobie 1993-2022 získali seniorskí reprezentanti SR na ME, MS, SH a MSSaV 52 zlatých, 62 strieborných a 99 bronzových medailí a patria im 2 svetové rekordy. Juniorská reprezentácia získala v rokoch 1991-2022 celkom 10 zlatých, 18 strieborných a 23 bronzových medailí.

 

Ministerstvo

PROSTRIEDKY ZO ŠTÁTNEHO ROZPOČTU NA ŠPORT V ROKU 2024:
 
Z toho 61% tvoria prostriedky štátneho rozpočtu vo výške odvodu z prevádzkovania lotériových hier v roku 2021
Tipos logo

ICSF-Logo

logo-sportaccord

logo-iwga

logo rada

Naši partneri

vado

Veľkoobchod a maloobchod rybárkych potrieb

PAVOL KONKOĽ
P.K. FISHING TACKLE